Lufkin hosting tournament starting Thursday

lufkin-hostingholiday-for-hoops

Panther Gym will be the place to be for area hoops as the 2016 Lufkin Holiday of Hoops Tournament tips off with action starting this morning.

There will be varsity, JV and freshmen tournaments with a total of 40 games taking place over the next three days.

The varsity tournament will feature Lufkin, Diboll, Nacogdoches, Tyler Lee, Seven Lakes and Stony Point with the championship game set for Saturday afternoon at 4:20.

Lufkin will tip off the tournament with a pair of games on Thursday as it faces Diboll at 10:05 a.m. before facing Nacogdoches at 8:10 p.m.

In the other varsity game of the night, Diboll faces Nacogdoches at 1:40 p.m.

Lufkin’s pool consists of Lufkin, Diboll and Nacogdoches. The other pool consists of teams from Seven Lakes, Stony Point and Tyler Lee.

The top two teams in each pool will advance to the semifinals on Saturday morning with the winners playing in the championship game. The losers of those games will play in a third-place game at 3 p.m.

The consolation championship will be held on Saturday afternoon at 1:50 p.m.

Following is a complete schedule for the weekend.

Thursday
Panther Gym: Central F vs. Rusk F, 9 a.m.; Lufkin V vs. Diboll V, 10:05 a.m.; Tyler Lee JV vs. Nacogdoches JV, 11:30 p.m.; Central F vs. Tyler Lee F B, 12:35 p.m.; Diboll V vs. Nacogdoches V, 1:40 p.m.; Huntsville F vs. Tyler Lee F, 2:45 p.m.; Huntsville JV vs Tyler Lee JV3:50 p.m.; Lufkin Gold vs. Tyler Lee F B, 4:55 p.m.; Lufkin F vs. Nacogdoches F, 6 p.m.; Lufkin JV vs. Nacogdoches JV, 7:05 p.m.; Nacogdoches V vs. Lufkin V, 8:15 p.m.

LMS Gym: Shelbyville JV vs. Rusk JV, 10 a.m.; Tyler Lee F vs. Nacogdoches F, 11:05 a.m.; Rusk F vs. Huntsville F, 12:10 p.m.; Rusk JV vs. Huntsville JV, 1:15 p.m.

Friday
Panther Gym: Huntington F vs. Rusk F, 9 a.m.; Huntington JV vs. Rusk JV, 10:05 a.m.; Tyler Lee V vs. Seven Lakes V, 11:10 p.m.; Jacksonville F vs. Shelbyville JV, 12:30 p.m.; Jacksonville JV vs. Stony Point JV, 1:35 p.m.; Tyler Lee V vs. Stony Point V, 2:45 p.m.; Lufkin JV vs. Jacksonville JV, 4:05 p.m.; Lufkin F vs. Jacksonville F, 5:10 p.m.; Stony Point JV vs. Lufkin JV, 6:15 p.m.; Stony Point V vs. Seven Lakes V, 7:30 p.m.

LMS Gym: PCA F vs. Lufkin Gold, 9 a.m.; PCA JV vs. Shelbyville JV, 10:05 a.m.; Lufkin Gold vs. Central F, 11:10 a.m.; PCA F vs. Huntington F, 12:05 p.m.; PCA JV vs. Huntington JV, 1:10 p.m.

Saturday
Panther Gym: Jacksonville JV vs. Huntington JV, 9 a.m.; Pool A first place vs. Pool B second place, 10:05 a.m.; Pool A second place vs. Pool B first place, 11:25 a.m.; Tyler Lee JV vs. Stony Point JV, 12:45 p.m.; Pool A third place vs. Pool B third place, 1:50 p.m.; Third-place game, 3 p.m.; Championship game, 4:20 p.m.

LMS Gym: Jacksonville F vs. Huntington F, 9 a.m.; Nacogdoches F vs. Huntsville F, 10:05 a.m.; Nacogdoches JV vs. Huntsville JV, 11:10 a.m.; PCA F vs. Tyler Lee F B, 12:15 p.m.; PCA JV vs. Tyler Lee F, 1:20 p.m.

Pin It